meble sklep
 
Koszyk jest PUSTY
 
 

Podaj swój adres e-mail

pszczelarstwo krok po kroku


Tak zostaje się prawdziwym pszczelarzem
Powiadom gdy będzie dostępny
E-mail   Telefon
Autor: Kaspar Bieniefeld
Tytuł: PSZCZELARSTWO KROK PO KROKU
Tytuł oryginału: Imkern Schritt fuer Schtitt
Tłumaczenie: Bartłomiej Różański
Rok wydania: 2008
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka
Format: 165x210 mm
Ilość stron: 96
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-7243-608-5
Wydawnictwo: RM (157)

Opis
Spis treści

PSZCZELARSTWO KROK PO KROKU

Kiedy w ulu trwa pełnia sezonu? Co robią pszczoły w zimie?

Kiedy zbierany jest miód?

W książce opisano etapy życia i rozwoju pszczoły miodnej i podano niezbędne informacje umożliwiające rozpoczęcie praktyki pszczelarskiej. Ponad 160 kolorowych zdjęć i praktyczne porady krok po kroku gwarantują każdemu, nawet początkującemu pszczelarzowi, zbiory pysznego miodu.

Zagadnienia zawarte w książce są zgodne z naturalnym rytmem życia pszczół:
• przygotowania jesienne,
• przerwa zimowa.
• wiosenny rozwój,
• zbiór pożytków i rójka.

Sześcioosobowa grupa specjalistów pod kierownictwem prof. Kaspara Bienefelda opracowała tę książkę z myślą o tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pszczelarstwem, chcąc umożliwić im zdobycie wiedzy na temat wychowu rodzin pszczelich.

Nieważne, czy dopiero chcesz rozpocząć hodowlę pszczół, czy też jesteś już praktykującym pszczelarzem - ta książka jest dla Ciebie!

Pszczelarstwo to nie tylko zajęcie pożyteczne z ekologicznego punktu widzenia; zapewnia ono również duże urozmaicenie realizowanych zadań i umożliwia bliski kontakt z natura. Niestety, coraz mniej osób zajmuje się pszczelarstwem hobbystycznie.

W Instytucie Pszczelarskim w Hohen Neuendorf do celów badawczych chowane jest około 300 rodzin pszczelich. Od kwietnia do września na terenie Instytutu odbywają się kursy dla amatorów pszczelarstwa. Przy tej okazji zaobserwowano zaskakującą prawidłowość: większość uczestników takich warsztatów to dzieci, młodzież i młodzi ludzie. Wielu uczniów, którzy odbyli praktykę w pasiekach lub laboratoriach miodu, pozostaje trwale związanych z pszczelarstwem. Niektórzy nie potrafią wręcz wyobrazić sobie życia bez zajmowania się chowem pszczół. Kiedy takim osobom zadano pytanie: „Co podoba ci się w pszczelarstwie?", otrzymano m.in. takie odpowiedzi: „Każda rodzina pszczela jest inna. Każdego dnia uczysz się czegoś nowego, a mimo to wciąż natrafiasz na nowe pytania i tajemnice". „Coraz więcej czasu spędzam obecnie na łonie natury i dowiedziałem się wielu rzeczy, o których wcześniej nie miałem pojęcia. Jestem pod wrażeniem znakomitej organizacji rodzin pszczelich i myślę, że ludzie mogliby się od tych zwierząt wiele nauczyć".
„Największą przyjemność sprawiają mi wędrówki z pszczołami. To fantastyczne połączenie pracy, przygody i odpoczynku, szczególnie, kiedy podróżuje się w większej grupie. Często znajdujemy wtedy interesujące miejsca dla pszczół i ludzi. W lecie można nocować w przyczepie lub pod namiotem. rozpalić ognisko, kąpać się w pięknych jeziorach, a po upływie 4 tygodni zebrać pyszny miód".

”Wiele rodzin pszczelich jest bardzo łagodnych. Owszem, od czasu do czasu żądlą, ale najczęściej wynika to z pogody albo z niewłaściwego postępowania człowieka. Do ukłuć można się z czasem przyzwyczaić – po pewnym czasie odczuwa się już tylko lekkie swędzenie".

„Podczas pracy z pszczołami można kompletnie zapomnieć o upływie czasu. Zajmowanie się rodzinami stało się moim hobby i chciałabym do końca życia mieć do czynienia z pszczołami".

„Zauważyłem z żalem, że w naszym ogrodzie jest bardzo mało pszczół, które zapylałyby rośliny. Zawsze chętnie zajmuję się sprawami związanymi z ochroną środowiska i udało mi się namówić rodziców do ustawienia w naszym ogrodzie ula. Ja zajmuję się pracami pszczelarskimi, a rodzina z przyjemnością obserwuje pszczoły w lecie".

Z uzyskanych odpowiedzi płyną jednoznaczne wnioski: praca z pszczołami nie jest ani nudna, ani niebezpieczna. Wręcz przeciwnie - pszczoły to jedni z najciekawszych mieszkańców naszej planety. Celem tej książki jest oczarowanie czytelnika światem pszczół i przekazanie praktycznych porad, jak radzić sobie z utrzymywaniem (ew. pielęgnowaniem) rodzin pszczelich.

Jak zostać pszczelarzem? Każda osoba, która chciałaby zająć się wychowem pszczół, najpierw powinna upewnić się, czy spełnia odpowiednie wymogi. Przede wszystkim nie może reagować alergicznie na pszczoły - jeśli jednak cierpi na to rzadkie uczulenie, możliwe jest przeprowadzenie desensytyzacji alergologicznej, czyli poddanie się zabiegom odczulającym. Natomiast zawsze najważniejsze są chęci oraz dobre przygotowanie teoretyczne i praktyczne. Spostrzegawczość, sprawne palce i zacięcie do majsterkowania to kolejne cechy dobrego pszczelarza. Na szczęście, umiejętność patrzenia na świat okiem pszczoły i rozpoznawania potrzeb tych owadów nie jest wrodzona, lecz można się jej nauczyć. Przed podjęciem decyzji o zakupie pszczół warto wybrać się na praktykę do pasieki, a jeszcze lepiej zapisać się na kurs pszczelarstwa, którego ukończenie najłatwiej pozwala ocenić, czy pszczelarstwo to zajęcie odpowiednie dla danej osoby.

Pszczelarstwo jest Polsce regulowane przez szereg przepisów prawnych dotyczących ochrony zdrowia zwierząt, własności rodzin pszczelich i odpowiedzialności za nie, a wreszcie także produkcji i sprzedaży miodu. Zwyczajowo pasieki pszczele lokalizowane są na obszarach wiejskich, na „zielonych" osiedlach i w obszarach osadniczych. Ponieważ dzisiaj preferowana jest przede wszystkim hodowla pszczół o łagodnym usposobieniu, pasieki lokalizowane są nie- rzadko na obszarach podmiejskich. Tego, czy w danym miejscu istnieje pasieki, można się dowiedzieć w urzędzie miejskim lub gminnym. W razie wątpliwości warto też zwrócić się do najbliższego oddziału związku pszczelarskiego. Należy pamiętać, iż w Polsce obowiązkowe jest zgłoszenie prowadzenia pasieki powiatowemu lekarzowi weterynarii.

Podejmując się wychowu pszczół, należy pamiętać, że w myśl Kodeksu Cywilnego na posiadaczu rodzin pszczelich ciąży odpowiedzialność za szkody wyrządzane przez te owady, w tym za szkody wyrządzone ludziom, zwierzętom, a także mieniu osób trzecich.

Do założenia pasieki nie wymagane jest posiadanie własnego ogrodu. Bardzo często wśród sąsiadów lub znajomych można znaleźć osobę, która chętnie udostępni swój ogród lub podmiejską działkę. Jako lokalizacja pasieki doskonale sprawdzają się również okolice lasów lub osłonięte od wiatru łąki. Wprost idealne są takie miejsca, gdzie w promieniu 3 km występuje  bardzo  zróżnicowana roślinność-np. przydomowe ogródki, parki, łąki, sady, aleje i lasy mieszane lub iglaste. Ponieważ pszczoły najlepiej czują się w miejscach słonecznych, ciepłych i suchych, szczególnie zalecane są stanowiska południowe (ewentualnie południowo-wschodnie i południowo-zachodnie).

Ule należy ustawiać tak, aby pszczoły nie przeszkadzały mieszkańcom po- sesji i sąsiadom. Żądlenie częściej zdarza się starszym osobnikom rodziny pszczelej, dlatego należy im zapewnić spokojny wlot i wylot z ula. Między innymi z tego powodu ule ustawia się tak, aby wylot nie był skierowany bezpośrednio w stronę drogi. Aby skierować pszczoły wylatujące z ula w inną stronę, można stosować płoty lub żywopłoty. Jeżeli obecność owadów jest uciążliwa dla sąsiadów, np. ze względu na użądlenia, właściciel rodziny pszczelej może być pociągnięty do odpowiedzialności, a sąd może zakazać utrzymywania pasieki w danym miejscu. Lokalizację pasieki na pewno należy też zmienić. jeśli sąsiedzi mają alergię na jad psz

O książce

Pszczelarstwo jako hobby
Jak zostać pszczelarzem?
Odpowiednia lokalizacja pasieki
Ule, szczotki, podkurzacze - niezbędnik pszczelarza
Prawidłowe postępowanie z pszczołami

Przygotowania jesienne
Oznaki zbliżającej się zimy
Robotnice, trutnie i matki
Pszczoły zimowe
Przygotowania jesienne
Brak czerwiu, mało czerwiu, matki trutowe
Likwidacja rodzin
Łączenie rodzin
Obieg plastrów
Pokarm zimowy
Rodzina zaszywa się w ulu
Zwalczanie warrozy
Rozpoznawanie chorób
Wykrywanie zgnilca złośliwego

Przerwa zimowa
Zawsze w ruchu - kłąb zimowy
Kontrole
Prace zimowe
Urlop tylko w zimie?
To się zawsze opłaca - bilans

Wiosenny rozwój
Dzień odzyskania wolności – oblot oczyszczający
Odbudowa populacji - czerwienie
Cud metamorfozy
Prawdziwa sztuka – zabudowa plastrów
Pyłek - cudowny pokarm
Pszczeli trud i wspólne korzyści
Obserwacje wiosenne
Rozwój rodziny
Przegląd wiosenny
Ramki pracy

Zbiór pożytków i rójka
Zapełnianie magazynów pożytkami letnimi
Pełnia sezonu w ulu
Kontrola narodzin? Nastrój rojowy
Zbieranie nektaru
Pozyskiwanie miodu
Rok pszczeli w pigułce

Serwis
Prawo a pszczoły
Karta ula
Koszt urządzenia pasieki
Obserwacje wylotu z ula

Słowniczek

Zbliżone produkty
Z kategorii:
Wydawnictwo:
|
Zamów telefonicznie
Zamówienia możecie Państwo składać drogą telefoniczną pod numerami:
017 851 83 43
017 250 28 10 fax
Komentarze użytkowników:
Opinie
Bardzo cieszymy się z zaufania jakim nas Państwo obdarzacie, cenimy wszystkie rzetelne uwagi i sugestie, także te krytyczne
Zamów telefonicznie
Zamówienia możecie Państwo składać drogą telefoniczną pod numerami:
017 851 83 43
Online: 1
Copyright © 2004-2015 meble.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu
do góry