meble sklep
 
Koszyk jest PUSTY
 
 

Podaj swój adres e-mail

hafty podręcznik wyszywania


Szczegółowy opis wykonania każdego ze ściegów wraz z prezentacją jego zdjęcia
Powiadom gdy będzie dostępny
E-mail   Telefon
Autor: Praca zbiorowa
Tytuł: HAFTY PODRĘCZNIK WYSZYWANIA
Tytuł oryginału: The Embroiderer's Handbook: The Ultimate Guide to Thread Embroidery
Tłumaczenie: Małgorzata Białecka
Rok wydania: 2007
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka
Format: 210x265 mm
Ilość stron: 160
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-7250-298-8
Wydawnictwo: AWM (9)

Opis
Spis treści

HAFTY PODRĘCZNIK WYSZYWANIA

Przewodnik – krok po kroku – po efektownych haftach i uniwersalnych technikach wyszywania

 

Przewodnik po efektownych haftach i uniwersalnych technikach wyszywania. Prezentujemy 150 różnorodnych haftów: od podstawowych po wyszukane, o różnym stopniu trudności.

Szczegółowo – krok po kroku – opisujemy wykonanie każdego ściegu i prezentujemy jego zdjęcie. Podpowiadamy, jakie nici i tkaniny będą dla niego najodpowiedniejsze.

Proste wskazówki pozwolą każdemu chętnemu nauczyć się haftowania! Sugerujemy podążanie za instrukcjami w uczeniu się ściegów,  a następnie wykonywanie ich samodzielnie.

Książka jest doskonałą inspiracją do tworzenia własnych wzorów.

 

Tkaniny
Do haftowania nadaje się niemal każdy typ tkaniny. Tkaniny z deseniami lub o tkanej fakturze są interesującym tłem, które nadaje pracy dodatkowego wyrazu. Należy pamiętać, że w większości przypadków tkanina będzie przebijać przez ścieg.

Wybierając tkaninę, należy uwzględnić nici, jakich użyjemy. Materiał musi udźwignąć ciężar ściegu. Lżejsze materiały z reguły dobrze łączyć z cieńszymi nićmi. Grubsze nici są odpowiedniejsze dla cięższych tkanin.

Używając materiałów rozciągających się, pamiętajmy o wzmocnieniu ich tkaniną spodnią (podszyciem wzmacniającym) na tylnej stronie, zanim rozpoczniemy haft.

Niektóre ściegi, takie jak np. ścieg krzyżykowy czy hafty na kanwie, wymagają odpowiedniego typu tkaniny. Warto o tym pamiętać.

Dobrym pomysłem jest wykonanie próbki ściegu na małym fragmencie tkaniny, by upewnić się, że materiał, nici i ścieg, które chcemy wykorzystać, dadzą oczekiwany efekt.

Tkaniny odpowiednie dla haftów wierzchnich
Kaliko (surówka bawełniana)
Kaliko to gładka, mocna, niebielona surówka bawełniana. Zarówno doskonała tkanina powierzchniowa dla haftów, jak i wyśmienity materiał spodni (podszywany pod spód tkaniny właściwej dla wzmocnienia ściegu). Kaliko można w prosty sposób zabarwić lub pomalować, by dodać dodatkowy efekt lub stworzyć kolejne tło.

Bawełna
Bawełna jest jedną z najtrwalszych tkanin. Dostępna w szerokim wachlarzu kolorów i wzorów. Istnieje w wielu wariantach, jeśli chodzi o grubość: od lekkich bawełnianych płócien po ciężkie popeliny i twille.

Len
Len jest elegancki, mocny i trwały. Posiada naturalny połysk, a kremowobiałe i jasnobrązowe lny łatwo się farbuje. Jest dostępny w wielu wariantach, jeśli chodzi o grubość: od cieniutkich chusteczek po ciężkie twille i adamaszki.

Jedwab
Jedwab jest luksusową i przyjemną w dotyku tkaniną, dostępną w wielu kolorach. Ma wiele wariantów, jeśli chodzi o grubość i wykończenie: od drobnych transparenmych szyfonów i organz po tkane jedwabie Dupion, ciężkie twille i brokaty.

Tkaniny obiciowe
Z tkanin obiciowych możemy wybierać te o jasnych kolorach i wytłoczonych wzorach, jak np. adamaszek. Małe fragmenty tych tkanin mogą być dostępne u tapicerów. Katalogi z tkaninami obiciowymi można również obejrzeć w sklepach meblarskich.

Filc
Filc jest nietkanym materiałem, który nie strzępi się po odcięciu. Tradycyjnie wykonywany z wełny, dziś jest dostępny również z włókien syntetycznych.

Wcina
Tkaniny wełniane są dostępne w wielu wariantach grubości i wykończeń, od cienkich flanel, doskonałych na okrycia dla dzieci, po grube i ciepłe narzuty.

Tkaniny spodnie i podszewki
Niektóre lżejsze materiały mogą wymagać tkanin spodnich lub podszewek dla lepszego usztywnienia i pogrubienia. Należy się upewnić, że faktura tkaniny spodniej zgadza się z wierzchnią.

Tkaniny odpowiednie do haftów wykonywanych muliną
Hafty wykonywane muliną (nicią powstałą ze splecenia ze sobą kilku bardzo cienkich nici) prezentują się najlepiej na tkaninach tkanych lub na kanwach. Suma włókien w kwadracie tkaniny o boku 2,5 cm daje nam numer nici oraz determinuje rozmiar ściegu i wielkość końcowego haftu. Im większa liczba włókien, tym drobniejsza kanwa.

Lny tkane gładko i bawełna
Te tkaniny, tkane z pojedynczych nici, są dostępne w wielu kolorach i wariantach. Większość ściegów sprawdzono na więcej niż tylko parze włókien (powiększono haft) - nie deformują tkaniny.

Aida
Włókna w aidzie są tkane w charakterystyczne bloki, dzięki którym dziurki w tkaninie są widoczne. Tkanina ta jest bardzo popularna do wykonywania haftów krzyżykowych, ale mniej odpowiednia do innych ściegów. Numer tkaniny zależy od liczby bloczków.

Kanwy
Kanwy są bardzo sztywnymi tkaninami, na których można wyszywać nawet bardzo gęste ściegi. Istnieją dwa podstawowe rodzaje tych tkanin - pojedynczo lub podwójnie tkane oraz tzw. Kanwy Penelopy. Wszystkie są dostępne w różnych wariantach.

Przygotowując tkaninę do wyszywania...
Przed przystąpieniem do pracy tkaninę należy wyprać (zgodnie z instrukcją) w celu sprawdzenia, czy nie ulegnie skurczeniu i nie zmieni koloru. By uniknąć strzępienia się brzegów materiału w czasie haftowania, można je wczeniej obszyć na maszynie zygzakiem lub owerlokiem.

Unikamy używania taśmy dla zabezpieczenia brzegów materiału, ponieważ znajdujący się na niej klej może na trwałe odbarwić tkaninę, może też gromadzić się na nim brud. Upewniamy się, że pozostawiliśmy wystarczającą ilość materiału wokół wzoru, by uzyskać zaplanowany efekt końcowy. Niektóre nici są łatwiejsze w użyciu niż inne. Najgrubszych nici można używać, rozwijając je bezpośrednio z kłębka. Wszystkie nici mogą podlegać niekorzystnemu wpływowi światła, szczególnie słonecznego. Kolor może szybko wyblednąć, dlatego nici należy trzymać w pojemniku chroniącym je przed działaniem światła.

Barwniki w niektórych niciach mogą okazać się bardzo nietrwałe, więc nici te będą niewłaściwe do wzorów wymagających prania. Problemy mogą spowodować zwłaszcza nici jasne lub ciemne, a także nici przefarbowane. By upewnić się, że nici, których chcemy użyć, są trwałe, należy wykonać fragment ściegu na kawałku tkaniny i wyprać tę próbkę w ten sam sposób, w jaki będziemy prać efekt końcowy pracy.

Kordonek
Te słabo połyskujące nici, dość proste w użyciu, są dostępne w zadziwiającej liczbie kolorów. Ich grubość można różnicować, zmieniając liczbę użytych włókien. Im mniej włókien w nici, tym cieńsza nić. Używając więcej niż jednej nici jednocześnie, ważne jest, by rozdzielić ich włókna, a następnie skręcić je razem. Nazywa się to „rozbieraniem" nici. Używaj krótkich odcinków nici, ponieważ długie szybko staną się zużyte i wytarte - ściera je materiał. Jeśli nić rozplata się lub jest skręcona nadmiernie, pozwól igle zwisać luźno w dół. Nić wróci wówczas do swojego właściwego splotu.

Bawełna perle
Ten rodzaj nici jest dostępny w czterech różnych rozmiarach czy grubościach. Im wyższy numer, tym cieńsza nić.

Nić jedwabna
Istnieje duży wybór tych nici - od płaskich, nieskręconych jedwabnych włókien po skręcone i gęste nici. Wiele z jedwabnych nici nie nadaje się do prania z powodu niezdolności do utrzymywania barwnika. Należy więc zastanowić się, czy jedwabna nić jest właściwa do danego haftu. Jeśli nici nie określono na opakowaniu jako „colourfast", czyli zachowującej kolor, należy ją wyprać, by sprawdzić, czy nie utraci barwy. Powinniśmy to wiedzieć. Jedwab jest niewiarygodnie mocnym włóknem i nie niszczy się oraz nie pęka tak szybko jak bawełna. Hafty jedwabiem wzmacnia się, prasując je na lewej stronie. Para sprawia, że nić bardziej połyskuje.

Wełna
Drobną, luźno skręconą wełnę można w dość prosty sposób wykorzystać do pracy. Jest dostępna w wielu kolorach. Do cięższych ściegów można użyć wełny gobelinowej. By uniknąć sytuacji, że wełna będzie się „wycierać", należy wyszywać, używając krótkich fragmentów nici.

Rayon, czyli sztuczny jedwab
Rayon ma szczególny połysk. Jest wykorzystywany w wielu haftach. Jednak to nić „z charakterem", czasami trudna do użycia. Schłodzenie lub zwilżenie nici pozwala na jej łatwiejsze formowanie. Przed wyszywaniem należy zwilżyć dwa palce i przeciągnąć przez nie nić. Można też umieścić nić na kilka godzin w lodówce. Da to efekt antystatyczny. Używamy krótkich fragmentów nici, by zminimalizować skręcanie się i plątanie nici.

Nić metalizowana
Ten rodzaj nici jest trudny do wykorzystania i łatwo się przeciera. Używamy krótkich fragmentów nici, by wyszywanie było łatwiejsze. Nić w dość prosty sposób można nawlec na igłę. Należy ją jednak często poprawiać lub koniec nici delikatnie owinąć wokół ucha igły.

Nici wielobarwne
Rozwijamy pasmo nici i rozkładamy, by zobaczyć, jak przebiegają kolory. Układamy nić tak, by każdy kolor był na tej samej wysokości. By uzyskać dokładnie ten kolor, o który nam chodzi w hafcie, odcinamy od kłębka odpowiednią długość nici. Możemy samodzielnie stworzyć taką nić, skręcając włókna różnych kolorów nici i nawlekając je jednocześnie na igłę.

Haft wstążkowy (z wykorzystaniem wstążki)
Wstążki są dostępne w różnej szerokości - od 2 do 50 mm. Kiedy pracujemy nad dużymi wzorami, najlepiej używać szerszych wstążek. Najefektywniejsze może być połączenie wstążek różnych szerokości i faktur. Warto kupić materiał najlepszej jakości, jaką możemy otrzymać.

Rozpoczynając...
Tkaniny
Nici
Igły
Kopiowanie wzorów
Wspaniałe początki, szczęśliwe zakończenia
Tamborki


Algierskie oczko
Ścieg strzałkowy
Dekorowanie paciorkami
Paciorki na sznurku
Ścieg wsteczny
Ścieg wsteczny z paciorkami
Paciorkowa obwódka
Ścieg paciorkowy „Nie zapomnij mnie"
Ścieg uniwersalny
Ścieg uniwersalny - dołączanie nowej nici
Ścieg uniwersalny - luźne wypełnienie
Ścieg uniwersalny - luźna beleczka
Ścieg uniwersalny - luźna beleczka podkręcana
Podwójny ścieg uniwersalny
Ścieg uniwersalny - węzełkowy
Ścieg uniwersalny — pierścieniowy
Ścieg uniwersalny - wiatraczek
Ścieg uniwersalny - długi i krótki
Ścieg uniwersalny - muszelki
Ścieg warkoczykowy
Owijki (bullions)
Rozpoczynając owijkę
Słupki owijkowe
Słupki owijkowe - długie
Słupki owijkowe – długie formowane
Pętelki owijkowe
Słupki owijkowe - zwężające się
Owijkowe misie
Owijkowe róże
Owijkowe róże ze środkiem
Owijkowe pączki
Owij kowo-łańcuszkowa kombinacja
Ścieg do wykończenia dziurek (owerlok)
Ścieg z nabieraniem oczek - róża
Ścieg z nabieraniem oczek - dwustronny
Łańcuszek
Łańcuszek naprzemienny
Ścieg łańcuszkowy - ciężki
Ścieg łańcuszkowy - przeplatany
Ścieg łańcuszkowy — otwarty
Ścieg łańcuszkowy - róża
Ścieg łańcuszkowy - rozetowy
Ścieg łańcuszkowy - podkręcany
Chińska pętelka
Kolonialna pętelka
Harmonijkowa róża
Ścieg koralowy
Ścieg nakładany
Nakładanie paciorków
Ścieg nakładany Bokhara
Ścieg nakładany - wstążka
Ścieg nakładany — wypukły
Ścieg nakładany - kokardka
Ścieg nakładany rumuński
Ścieg kreteński
Ścieg krzyżykowy
Ścieg krzyżykowy - podwójny
Ścieg krzyżykowy - długoramienny
Ścieg krzyżykowy – prosta kombinacja
Stopa wrony
Haft wycinany
Duńska pętelka
Luźny haft wsteczny
Luźny łańcuszek
Luźny łańcuszek - kwiatek
Luźny łańcuszek – kwiatek w kombinacji z francuską pętelką
Luźny łańcuszek - podkręcany
Ścieg mżący - kwiatek
Gronostajowy ścieg wypełniający
Oczko
Dziurkowane kwiatki
Dziurki — różne kształty
Wiązki
Pojedyncze wiązki
Ścieg piórkowy
Ścieg piórkowy — bliski
Ścieg piórkowy – podwójny i potrójny
Ścieg fishbone - ości
Ścieg fishbone - wypukły
Ścieg latający
Ścieg latający - zakręcony
Ścieg latający - liść
Wstążkowa róża - składana
Wstążkowy pączek - składany
Ścieg czteronożny – pętelkowy
Ścieg czterostronny
Francuska pętelka
Francuska pętelka - jagoda
Francuska pętelka – wstążkowy kwiat
Wstążkowe kwiaty - ściągane
Wstążkowa róża — ściągana
Pętelka ghiordes
Ścieg rękawiczkowy
Wstążkowy pączek – ścieg łodyżkowy
Ścieg gobelinowy
Ścieg gobelinowy - prosty
Ścieg grankos
Ścieg granitos - stokrotki
Ścieg granitos - pączki
Ścieg brzegowy - antyczny
Ścieg brzegowy - serpentyna
Ścieg jodełkowy
Ścieg jodełkowy - podwójny
Ścieg jodełkowy - luźny
Ścieg jodełkowy - cień
Ścieg holbein
Kwadraciki kloster
Kwadraciki kloster – wycinanie włókna w tkaninie
Haft lamówkowy
Ścieg kładziony
Nakładana krateczka
Długi i krótki ścieg
Ścieg leniwej Indianki
Ścieg pętelkowy
Pętelkowa kokardka
Pętelkowy kwiat l
Pętelkowy kwiat
Ścieg mchowy
Koronka robiona igłą – pleciona kratka
Pręciki splatane igłą
Sploty igłą - ciasna pikotka
Sploty igłą - pikotka o otwartej podstawie
Sploty igłą - fiołek
Ścieg sieciowy
Ścieg konturowy
Nachodzące na siebie cekiny
Ścieg ostrygowy
Ścieg palestrina
Ścieg pekiński
Szpilkowe wyszywanie
Ścieg słupkowy
Warkoczyk
Pompon
Ścieg odstająca filiżanka "
Ścieg Rhodes
Ścieg Rhodes - koło
Ścieg wstążkowy
Ścieg wstążkowy - zagięty
Ścieg wstążkowy — pętelkowy
Ścieg wstążkowy - boczny
Zawinięta wstążkowa róża
Ścieg sznurkowy
Ścieg rozetowy
Ścieg rumuński
Ścieg bieżący (fastryga)
Ścieg bieżący - owijany (fastryga owijana)
Ścieg bieżący – owijany podwójnie
Ścieg bieżący – kombinacja z kolonialną pętelką (róża)
Ścieg satynowy
Ścieg satynowy - kokardka
Ścieg satynowy - liść
Ścieg satynowy - wyścielony
Ścieg satynowy – wyścielona kropka
Ścieg szkocki
Ścieg zwój
Ścieg nasionkowy
Ścieg cień - podwójny tylny
Ścieg cień — zamknięty ścieg jodełkowy
Cieniowe trapunio
Ścieg wypełniający - snopek
Ścieg shisha
Wafelkowa pętelka
Delikatne cieniowanie
Sieć pajęcza - róża
Ścieg rozdzielający - wsteczny
Ścieg rozdzielający
Gwiazdka
Ścieg łodyżkowy
Ścieg łodyżkowy - ingerujący
Ścieg łodyżkowy – portugalska pętelka
Ścieg łodyżkowy - wypukły
Ścieg łodyżkowy – wyścielony wypukły
Ścieg łodyżkowy - owijany
Ścieg łodyżkowy - wstążkowa róża
Prosty ścieg obrębiony
Ścieg prosty
Ścieg prosty - kwiat
Frędzle
Ścieg nakrywający – splot koszykowy
Ścieg nakrywający - kontynentalny
Ścieg tete de boeuf
Niciowy obrazek - brzoskwinia
Treliaż - haft nakładany
Skręcona wstążkowa róża
Ścieg vandyke
Ścieg białorzytka
Ścieg białorzytka - oddzielony
Ścieg oplatający
Róża ściegiem prostym oplatającym
Wełniana róża
Przeplatany ścieg wypełniający
Ścieg zygzak

Zbliżone produkty
Z kategorii:
Wydawnictwo:
|
Zamów telefonicznie
Zamówienia możecie Państwo składać drogą telefoniczną pod numerami:
017 851 83 43
017 250 28 10 fax
Komentarze użytkowników:
Opinie
Bardzo cieszymy się z zaufania jakim nas Państwo obdarzacie, cenimy wszystkie rzetelne uwagi i sugestie, także te krytyczne
Zamów telefonicznie
Zamówienia możecie Państwo składać drogą telefoniczną pod numerami:
017 851 83 43
Online: 1
Copyright © 2004-2015 meble.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu
do góry