meble sklep
 
Koszyk jest PUSTY
 
 

Podaj swój adres e-mail

tysiąc lat ubiorów w polsce


Stroje noszone w Polsce od powstania państwa, aż do końca XX wieku
Powiadom gdy będzie dostępny
E-mail   Telefon
Autor: Anna Sieradzka
Tytuł: TYSIĄC LAT UBIORÓW W POLSCE
Rok wydania: 2003
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde laminowane okładki
Format: 190x265 mm
Ilość stron: 352
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 83-213-4257-4
Wydawnictwo: ARKADY (128)

Opis
Spis treści

prof. dr hab. ANNA SIERADZKA, historyk sztuki, pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Jej zainteresowania badawcze obejmują sztukę XIX i XX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem stylu art deco), rzemiosło artystyczne, historię obyczajów, a zwłaszcza historię ubiorów. Jest przewodniczącą Klubu Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej przy Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Opublikowała wiele książek, kilkadziesiąt artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Tysiąc lat ubiorów w Polsce to opowieść o strojach noszonych w Polsce od początku powstania państwa aż do końca XX wieku. Autorka omawia głównie ubiory wyższych warstw społeczeństwa, gdyż są one najlepiej udokumentowane w materiałach źródłowych - pisanych i ikonograficznych – oraz analizuje, jak zmieniały się podstawowe części garderoby, towarzyszące strojom dodatki i wygląd całej postaci.

Książka ta ukazuje znaczenie ubioru – ważnej dziedziny narodowej historii, stanowiącej istotny składnik polskiej sztuki, kultury i obyczajowości.

Początek trzeciego tysiąclecia po narodzeniu Chrystusa skłania do różnorodnych refleksji nad minionymi wiekami. W Polsce łączą się one ze wzmożonym zainteresowaniem dziejami naszego państwa i narodu na przestrzeni przeszło dziesięciu stuleci. Przypatrując się temu długiemu pasmu wydarzeń politycznych, religijnych, ekonomicznych, społecznych, naukowych i kulturalnych, warto też zwrócić uwagę na ściśle z nimi związane zjawiska obyczajowe, a wśród nich - na sposób ubierania się Polaków.

Noszone w Polsce w ciągu tysiąclecia ubiory kształtowane były według wzorców obejmujących i inne dziedziny kultury materialnej, a ich wyjątkowa wśród przedmiotów utylitarnych pozycja wynikała z wielu funkcji, jakie zazwyczaj łączyła w sobie odzież, zwłaszcza odświętna i reprezentacyjna. Ubiór bowiem nie tylko okrywał ciało, ale także świadczył o pozycji społecznej i zamożności właściciela, jego poglądach politycznych, przekonaniach religijnych, wrażliwości este- tycznej, stosunku do aktualnie obowiązujących norm obyczajowych. Dlatego też doskonale oddawał charakter poszczególnych epok jak w zwierciadle odbijają się w nim najistotniejsze czynniki kształtujące oblicze minionych stuleci.

Historię ubiorów noszonych w Polsce przedstawiają niezbyt liczne opracowania, wśród których przeważają specjalistyczne pozycje naukowe. Do wyjątków należy wydany po raz pierwszy w 1860 roku (i wznowiony w 1879 z objaśnieniami autora) album rysunków Jana Matejki Ubiory w Polsce 1200-1795, będący efektem jego wnikliwych studiów nad polską kulturą materialną. W przejrzysty, dydaktyczny, a zarazem artystyczny sposób artysta ukazał w nim ubiory Polaków różnych stanów, odwzorowując ich wygląd ze znanych mu zabytków sztuki. Praca Matejki dotyczy jednak tylko ubiorów z czasów I Rzeczypospolitej. Również w innych publikacjach, na czele z najobszerniejszą Historią ubiorów Marii Gutkowskiej-Rychlewskiej, stroje późniejsze, z XIX i XX wieku, są przedstawiane tylko pobieżnie lub wcale nie uwzględniane.

Brak całościowego opracowania dziejów ubiorów noszonych w Polsce był podstawową przyczyną powstania tej książki. Jej zadaniem jest pokazanie, jak ubierali się Polacy w ciągu minionych dziesięciu wieków, z uwzględnieniem wpływów mody z Bliskiego Wschodu i różnych regionów Europy oraz narodowych odrębności. Ze względu na popularny charakter opracowania przedstawiono w nim przede wszystkim ubiory typowe dla dominujących w poszczególnych epokach warstw polskiego społeczeństwa: elity rządzącej, rycerstwa, szlachty, zamożnego mieszczaństwa i inteligencji. Wybór taki został również podyktowany dostępnym materiałem ikonograficznym - zabytkami rzeźby, malarstwa i grafiki, ukazującymi głównie przedstawicieli warstw wyższych, a także rycinami żurnalowymi i fotografiami z drugiej połowy XIX i XX wieku.

W tekście i na rysunkach starano się możliwie dokładnie objaśnić, jak wyglądały i zmieniały się podstawowe części ubioru, akcesoria i fryzury dorosłych Polaków. Również w doborze materiału ilustracyjnego kierowano się przede wszystkim chęcią pokazania najczęściej występujących w Polsce strojów, dokumentując je możliwie najbardziej reprezentatywnymi i atrakcyjnymi wizualnie przykładami.

Książka ta nie wyczerpuje całego złożonego zagadnienia dziejów ubiorów noszonych w Polsce w minionym tysiącleciu; mam jednak nadzieję, że pomoże Czytelnikowi poznać tę tak ważną, a często jeszcze nie docenianą, dziedzinę naszej narodowej historii. Może służyć jako podręcznik dla uczniów i studentów, a także zainteresować historią polskich ubiorów miłośników naszej przeszłości.

 

Wstęp

Piastowska prostota
od XI wieku do potowy XIV wieku

Bliżej Europy
od 2. połowy XIV do początku XV wieku

Gotyckie splendory
XV wiek

Powiew renesansu
1. połowa XVI wieku

U źródeł ubioru narodowego
2. połowa XVI wieku

Pod znakiem Orientu
1. połowa XVII wieku

Sarmatyzm i francuszczyzna
2. połowa XVII wieku

Saskie dostatki
1. polowa XVIII wieku

W kontuszu lub w peruce
2. połowa XVIII wieku

Anglomania i antykizacja
od końca XVIII do początku XIX wieku

Stateczny biedermeier
od około 1820 do około 1835

Romantyczne tęsknoty
od około 1835 do około 1850

Żałoba narodowa w krynolinie i czamarze
lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte XIX wieku

Niepraktyczny pozytywizm
lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XIX wieku

Pod znakiem secesji
od końca XIX do początku XX wieku

Poszukiwanie nowości
od 1908 do 1914

Chłopczyca i dżentelmen
od 1914 do 1929

Ostatni eleganci
od 1929 do 1939

Przez sport do swobody
1. połowa XX wieku

Skromność  i funkcjonalność
od 1939 do 1945

Socjalistyczna unifikacja
od 1945 do 1956

Mała stabilizacja
od 1956 do 1970

Powiewnie i kolorowo
od 1970 do 1980

W kartkowych butach, z opornikiem w klapie
od 1980 do 1989

Powrót normalności
lata dziewięćdziesiąte XX wieku

Opracowania dotyczące ubiorów w Polsce

Indeks rzeczowy

Spis ilustracji

 

Zbliżone produkty
Z kategorii:
Wydawnictwo:
Zamów telefonicznie
Zamówienia możecie Państwo składać drogą telefoniczną pod numerami:
017 851 83 43
017 250 28 10 fax
Komentarze użytkowników:
Opinie
Bardzo cieszymy się z zaufania jakim nas Państwo obdarzacie, cenimy wszystkie rzetelne uwagi i sugestie, także te krytyczne
Zamów telefonicznie
Zamówienia możecie Państwo składać drogą telefoniczną pod numerami:
017 851 83 43
Online: 1
Copyright © 2004-2015 meble.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu
do góry