meble sklep
 
Koszyk jest PUSTY
 
 

Podaj swój adres e-mail

Ogród

 (269)

granice ogrodu poradnik - zrób to sam


Zadbaj o swoją prywatność
Powiadom gdy będzie dostępny
E-mail   Telefon
Autor: Toby Buckland
Tytuł: GRANICE OGRODU PORADNIK - ZRÓB TO SAM
Tytuł oryginału: Garden diy boundaries
Tłumaczenie: Renata Jermołowicz
Rok wydania: 2004
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde laminowane okładki
Format: 220x295 mm
Ilość stron: 126
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 83-87112-41-0
Wydawnictwo: SLOVART SOLIS (32)

Opis
Spis treści

GRANICE W OGRODZIE
PORADNIK - ZRÓB TO SAM MURKI, OGRODZENIA, TREJAŻE, EKRANY, ŻYWOPŁOTY

 

Poradnik z cyklu Zrób To Sam Granice ogrodu dostarcza podstawowych informacji niezbędnych do zaprojektowania ogrodu i prezentuje wiele inspirujących rozwiązań, pokazujących jak wykonać je w praktyce. Jest idealny zarówno dla doświadczonych projektantów, jak i ogrodników-amatorów. Przedstawia wiele pomysłów na wytyczenie granicy ogrodu: murki, ogrodzenia, trejaże, osłony, ekrany, żywopłoty i wejścia.

 

Książka prezentuje 20 stylowych i różnorodnych projektów, które zaspokoją wszystkie gusta i budżety, oraz umożliwia zbudowanie ogrodzeń, które będą nam służyły przez długie lata. Ciekawe i odpowiednio dobrane fotografie oraz zrozumiały tekst, przedstawiający poszczególne konstrukcje, krok po kroku zbliża nas do wykreowania ogrodu marzeń.

Zrobione na zlecenie fotografie oraz jasne i zrozumiałe objaśnienia, jak zbudować poszczególne elementy - krok po kroku - czynią książkę inspirującą i bardzo przydatną.

Być może ogrodzenie nie jest pierwszą rzeczą, o której myślimy podczas projektowania ogrodu, ale w momencie, kiedy wyobrazimy sobie odpoczynek w miejscu otoczonym przez ażurowe trejaże oplecione powojnikami i pachnącymi różami, wtedy nabiera zupełnie nowego znaczenia. Odpowiedni żywopłot, ogrodzenie lub ściana mogą uatrakcyjnić ogród, tworząc wygodne i piękne miejsce, w którym można przyjemnie spędzać czas.

Połączenie trawnika, rabaty bylinowej oraz żywopłotu zaprasza do wnętrza ogrodu.

Znaczenie granic
Granice są podstawowym elementem dobrze zaprojektowanego ogrodu. Otaczają wnętrze, oddzielają poszczególne części, wyznaczają główne punkty oraz osie widokowe. Ich wpływ jest dalekosiężny i dotyczy wszystkich aspektów ogrodnictwa, poczynając od nasłonecznienia do decyzji zlokalizowania wejść. Kształtują one nawet atmosferę ogrodu oraz wrażenia użytkowników. Odpowiedni żywopłot, ogrodzenie lub murek uatrakcyjnia ogród, podczas gdy nieprzemyślana konstrukcja odstrasza tak samo jak odpadająca farba z elewacji budynku lub rozerwane opakowanie. Perspektywa posiadania większej działki była głównym bodźcem, dla którego ostatnio zmieniłem dom. Wchodzenie do nowego ogrodu przypominało tam spacer wzdłuż gigantycznego, niezamalowanego płótna pełnego inspiracji, jednak w większej części niezagospodarowanego. Wyjście tylnymi drzwiami poprzez patio prowadziło na łąkę otoczoną żywopłotami i ogrodzeniami, które należały do mnie, ale stan ich pozostawiał wiele do życzenia. Pomimo, że z oddali ta cętkowana mieszanka belek i liści była najbardziej magnetyczną częścią ogrodu, przyciągającą oko i jednocześnie uwidaczniającą chaos przestrzenny tego miejsca. Rok później obraz ogrodu przedstawiał się całkowicie inaczej, Stary żywopłot pozostał z tyłu ogrodu, natomiast od frontu powstał pleciony żywopłot z wierzby. W marcu zeszłego roku wierzba została ogłowiona, a w tym miejscu pojawiło się 20 wiązek czerwonych i zelonogroszkowych cieniutkich gałązek Przycięcie, wykonanie plecionego żywopłotu oraz przygotowanie podłoża przyczyniło się do stworzenia żywej wierzbowej ściany, wtapiając granice ogrodu w otaczający, naturalny krajobraz, tworząc jednocześnie przestrzeń dla nowego małego sadu. Na przestrzeni 8 jardów wygląd i funkcja ogrodu uległy przekształceniu.

Ta jedna zmiana pociągnęła za sobą wiele innych - żywopłot z cyprysika (Olamaecyparis Leylandii) został usunięty, a w miejsce jego powstało szczelne ogrodzenie. Zniszczona skarpa została wzmocniona podkładami kolejowymi i cegłami, a w innych częściach ogrodu pojawiło się wiele detali, które zadecydowały o prywatnym i luksusowym charakterze miejsca wypoczynku. Jednym z moich ulubionych elementów jest miedziana ściana, która w oryginalny sposób dopełniła betonowe bloki ukształtowane w łuk obłożone miedzianą blachą ciętą na wymiar i postarzoną. Ściana ta stała się teraz abstrakcyjnym obrazem pomalowanym na niebieskokobakowy kolor.
Nowe granice oprócz urozmaicenia ogrodu podzieliły go na szereg wnętrz wprowadzając w nie tajemniczy charakter i nadając im odrębne funkcje. Gdy wychodzi się tylnymi drzwiami, ścieżki pomiędzy niskimi żywopłotami i ścianami zapraszają do zwiedzania ogrodu, łąk kwiatowych i tropikalnego zakątka, a każdy z nich ma swoją niepowtarzalną atmosferę i klimat. Brama w sposób bardziej subtelny, poprzez wewnętrzne podziały ogrodu, prowokuje do zwiedzenia tajemniczych miejsc, które przed transformacją ogrodu pozostałyby niezauważone,

Jak korzystać z książki
Książka ta jest praktycznym poradnikiem pomagającym w wykonaniu oryginalnych granic wokół ogrodu, albo podzieleniu go na mniejsze wnętrza. Radzi, jak zbudować różnego rodzaju murki, ogrodzenia i ekrany, podając też informacje na temat sadzenia i przycinania żywopłotów. Oprócz projektów ,,krok po kroku" i rozdziałów opisujących podstawowe narzędzia, techniki i materiały, jest pełna fotografii, które pomagają zwizualizować, jak nowe granice funkcjonowałyby w naszym ogrodzie.

Funkcje granic ogrodu
W projektowaniu ogrodów granice pełnią dwie podstawowe funkcje: mają one zatrzymać przechodnia i (lub) zwrócić jego uwagę. Większość ogrodzeń tworzy fizyczną barierę, lecz nie zasłaniają one widoku ogrodu. Faktycznie granice ogrodów przed frontem budynku są często niskie i istnieją tylko po to by zaznaczyć własność terenu i zniechęcić przechodniów do wchodzenia na teren. Wizualne granice, które przyciągają uwagę, nie muszą być solidne. Można je stworzyć sadząc zimozielone krzewy, które sprawiają, że można spacerować wokół nich, ale poprzez gęste liście nie widać, co się dzieje na zewnątrz i co ważniejsze, nikt nie zagląda do wnętrza.

Projektowanie ogrodu
Zastosowanie zasad projektowania granic ogrodów sprowadza się głównie do decyzji o najlepszych miejscach na ekrany i wejścia oraz czy widoki mają być ograniczone czy otwarte. Zlokalizowanie poszczególnych elementów w odpowiednim miejscu nie jest jedynym haczykiem w projektowaniu ogrodów - ważne jest maksymalne wykorzystanie elementów tak, aby funkcjonowały odpowiednio i były stylowe. Przykładowo mur oporowy w odpowiednim miejscu z odpowiednim zakończeniem może posłużyć jako miejsce do siedzenia.

 

Ważny jest też wybór odpowiednich materiałów zgodnie z danym tematem i stylem.

Większość ludzi podejmuje te decyzje instynktownie, kierując się naturalnym wyczuciem przestrzeni, dlatego często powstają ogrody zbyt zwarte lub zbyt otwarte. Każdy ogród jest inny, dlatego też musimy zadecydować gdzie chcielibyśmy spędzać czas i wydzielić wewnętrzne granice wokół tych przestrzeni. Często do instynktu odwołujemy się też decydując gdzie umiejscowić wejścia i jak wysokie ogrodzenie lub żywopłot należy zastosować.

 

Książka ta została napisana, aby inspirować, ale przede wszystkim jest ona podręcznikiem, a więc korzystajmy z niej podczas pracy i nie bójmy się zabrudzić jej opiłkami oraz ziemią.

Projektowanie ogrodu
Narzędzia i techniki

MURKI
Murek z podkładów kolejowych
Suchy murek
Cegła i tynk
Gabionowy murek
Murek z cegły

 

OGRODZENIA
Ogrodzenie z żerdzi
Ogrodzenie panelowe
Szczelne ogrodzenie z desek
Ogrodzenie sztachetowe

TREJAŻE, EKRANY I OSŁONY
Ekran ze szkła
Trejaże kupowane w sklepach
Trejaże wykonane na zamówienie
Ekran z tyczek bambusowych
Ekran z orzecha
Osłona miedziana
Metalowa siatka

ŻYWE OGRODZENIA
Wiklinowa ściana
Okno w żywopłocie

WEJŚCIA
Drewniane drzwi
Rustykalna bramka

Indeks
Podziękowania

Zbliżone produkty
Z kategorii:
Wydawnictwo:
|
Zamów telefonicznie
Zamówienia możecie Państwo składać drogą telefoniczną pod numerami:
017 851 83 43
017 250 28 10 fax
Komentarze użytkowników:
Opinie
Bardzo cieszymy się z zaufania jakim nas Państwo obdarzacie, cenimy wszystkie rzetelne uwagi i sugestie, także te krytyczne
Zamów telefonicznie
Zamówienia możecie Państwo składać drogą telefoniczną pod numerami:
017 851 83 43
Online: 1
Copyright © 2004-2015 meble.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu
do góry