meble sklep
 
Koszyk jest PUSTY
 
 

Podaj swój adres e-mail

Ogród

 (269)

praktyczny poradnik jak urzadzić ogród


Projekty, wskazówki, rosliny, patia, rabaty, doniczki, trawniki, oczka wodne
Dostępność: na magazynie
(aktualizacja: 20-11-2017 12:05:40)
Wyprzedaż
27.51 PLN
35.60 PLN
Autor: Jane Courtier, Alison R. Francis, Peter McHoy, Andrew Mikolajski
Tytuł: PRAKTYCZNY PORADNIK JAK URZĄDZIĆ OGRÓD
Tytuł oryginału: Great Ideas for Your Garden
Tłumaczenie: Magdalena Pilich
Rok wydania: 2009
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde lakierowane okładki
Format: 170x255 mm
Ilość stron: 416
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-245-1640-7
Wydawnictwo: Publicat (14)

Opis
Spis treści

PRAKTYCZNY PORADNIK JAK URZĄDZIĆ OGRÓD
PROJEKTY • WSKAZÓWKI • ROŚLINY • PATIA • RABATY • DONICZKI • TRAWNIKI • OCZKA WODNE

Projektowanie ogrodu to wyzwanie, które może przynieść wiele satysfakcji. Dzięki nowatorskim pomysłom oraz praktycznym wskazówkom zawartym w tym obszernym poradniku będziesz mógł stworzyć ogród, o jakim zawsze marzyłeś. Dowiesz się, jak położyć drewnianą nawierzchnię i jak zbudować łatwe w utrzymaniu oczko wodne. Znajdziesz tu także przydatne rady dotyczące sadzenia i pielęgnacji roślin.

NIEBANALNE POMYSŁY NA OŚWIETLENIE OGRODU, ELEMENTY OZDOBNE, KOMPOZYCJE ROŚLINNE W DONICACH CZY OGRODY WODNE

RADY KROK PO KROKU, POMAGAJĄCE PRZEBRNĄĆ PRZEZ WSZYSTKIE ETAPY PROJEKTOWANIA - OD URZĄDZANIA TARASU PO BUDOWĘ FONTANNY

NIEZBĘDNE DLA KAŻDEGO OGRODNIKA INFORMACJE POZWALAJĄCE ZAOSZCZĘDZIĆ CZAS, ROZWIĄZAĆ PROBLEMY I DOBRZE POPROWADZIĆ OGRÓD

OBSZERNY KATALOG ROŚLIN, UŁATWIAJĄCY WYBÓR KRZEWÓW, DRZEW I KWIATÓW, IDEALNYCH ZARÓWNO DO MAŁYCH, JAK I DUŻYCH OGRODÓW, A TAKŻE DONIC I OCZEK WODNYCH

Piękno to pojęcie subiektywne. Ogród o swobodnym charakterze - z nieskoszoną trawą oraz chwastami, które stanowią pożywienie gąsienic - prawdopodobnie zadowoli przeciętnego miłośnika przyrody. Nie spodoba się jednak ogrodnikowi, który preferuje odpowiednio przycięte klomby i rozmieszczone w równych rzędach rośliny rabatowe. Nie jest to oczywiście reguła. Profesjonalista, który chce, aby wystrój jego ogrodu zmieniał się, może zerwać z rygorami obowiązującymi w starannie zaplanowanych przestrzeniach z bardzo tradycyjnymi elementami. W tej części książki znajdziesz informacje o różnych typach ogrodów. Pobudzimy twoją wyobraźnię i zaoferujemy rozwiązania, które powinieneś odpowiednio rozwinąć i zaadaptować do swoich potrzeb.

Ocena własnych potrzeb. Staranne projektowanie ma zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia zamierzonego efektu. Poszczególne części ogrodu muszą być dokładnie rozplanowane, gdyż ich wygląd wpływa na ogólny charakter przestrzeni. Nie należy budować patia czy sadzawki, jeśli nie będą pasowały do całości projektu. Powinny współgrać z innymi elementami ogrodu. Tereny wyłożone drewnem bądź kamieniem mogą pełnić funkcję osobnych „pokoi", a każdy z nich może mieć inny, niepowtarzalny charakter. Żywopłot bądź dekoracyjny trejaż, pomalowane na atrakcyjny i stylowy kolor albo porośnięte pnączem, pomogą osiągnąć pożądany efekt, jakim jest podział ogrodu na części. Są też atrakcyjne wizualnie i nie pozbawiają roślin światła. Do tworzenia mniejszych segmentów wykorzystaj na przykład niskie żywopłoty z bukszpanu (.Buxus semperuirens „Suffruticosa"), niewysokie ściany, wzniesione klomby czy oczka wodne. Uważaj jednak, aby nie zagracić ogrodu, bo ostateczny efekt będzie przytłaczający. Sadząc pnącza, dobrze wykorzystasz pionową przestrzeń i zasłonisz płot.

Niezwykłe rozwiązania. W tej części książki znajdziesz informacje o niewielkich ogrodach oraz przestrzeni wydzielonej w dużych ogrodach. Bardzo ważne są odpowiedni wybór roślin i jak najlepsze wykorzystanie powierzchni, jaką masz do dyspozycji. Właściciel ogromnego ogrodu może zasadzić roślinę lub założyć kolorowe rabaty, które wyglądają efektownie tylko w pewnych okresach. Kiedy klomb czy rabata przestaną atrakcyjnie wyglądać, wówczas inna część ogrodu może stać się interesująca. Natomiast na mniejszej przestrzeni wszystkie rośliny powinny się dobrze prezentować i to przez długi czas.

W miejskim ogrodzie przeważnie stawia się ogrodzenia albo ściany. Budynek domu także ma wpływ na wygląd ogrodu, jednak widok sąsiednich posiadłości rozwiewa marzenia o sielskim wypoczynku. Staranne projektowanie przestrzeni jest konieczne, aby wszystkie najważniejsze elementy znalazły się we właściwych miejscach. Pamiętajmy, że powinny ze sobą współgrać.

Powierzchnia ogrodu, a zwłaszcza powierzchnia patia, powinna hyc zarówno atrakcyjna, jak i praktyczna. Wiele dziedzińców oraz ścieżek wykłada się zwykłymi płytami, co nie wygląda efektownie. Wystarczy jednak dobry pomysł, a często także niewielki nakład finansowy, aby nadać ogrodowi wyjątkowy styl. Będzie też sprawiał wrażenie, że został zaprojektowany z zamysłem. Wybierz odpowiedni materiał, którym wyłożysz jego powierzchnię, i stwórz odpowiedni projekt. Propozycje przedstawione w tym rozdziale stanowią jedynie cząstkę możliwości. Poświęć więc trochę czasu na penetrowanie lokalnych sklepów i przeglądanie katalogów. Ten wysiłek się opłaci.

Część pierwsza: Projektowanie
1 Kamień i drewno
2 Trejaże i parawany
3 Zamiast trawy
4 Elementy charakterystyczne
5 Małe drzewka, duży efekt
6 Przestrzeń pionowa w ogrodzie

Część druga: Wodny ogród
1 Tworzenie wodnego ogrodu
2 Budowanie oczka wodnego
3 Małe elementy wodne
4 Zycie w wodzie
5 Utrzymanie ogrodu wodnego
6 Katalog roślin

Część trzecia: Rośliny doniczkowe
1 Wybieranie pojemników
2 Rośliny doniczkowe
3 Sadzenie i uprawa
4 Donice oraz inne pojemniki ogrodowe
5 Skrzynki okienne
6 Wiszące kosze i ścienne donice

Część czwarta: Rozwiązania dla zapracowanego ogrodnika
1 Gleba i nawożenie
2 Trawnik
3 Krzewy, drzewa i pnącza
4 Szkodniki i choroby
5 Przycinanie
6 Katalog sprawdzonych roślin

Indeks

Podziękowania

Zbliżone produkty
Z kategorii:
Wydawnictwo:
|
Zamów telefonicznie
Zamówienia możecie Państwo składać drogą telefoniczną pod numerami:
017 851 83 43
017 250 28 10 fax
Komentarze użytkowników:
Opinie
Bardzo cieszymy się z zaufania jakim nas Państwo obdarzacie, cenimy wszystkie rzetelne uwagi i sugestie, także te krytyczne
Zamów telefonicznie
Zamówienia możecie Państwo składać drogą telefoniczną pod numerami:
017 851 83 43
Online: 1
Copyright © 2004-2015 meble.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu
do góry