meble sklep
 
Koszyk jest PUSTY
 
 

Podaj swój adres e-mail

Ogród

 (269)

staw w ogrodzie fachowe rady


Projektowanie, budowanie, modernizacja oraz konserwacja stawów i urządzeń wodnych
Dostępność: na magazynie
(aktualizacja: 17-12-2017 16:05:23)
Wyprzedaż
14.92 PLN
19.95 PLN
Autor: A. & G. Bridgewater
Tytuł: STAW W OGRODZIE FACHOWE RADY
Tytuł oryginału: The Pond
Tłumaczenie: Andrzej Magnuszewski
Rok wydania: 2008
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: miękka
Format: 180x235 mm
Ilość stron: 80
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 978-83-213-4410-2
Wydawnictwo: ARKADY (127)

Opis
Spis treści

STAW W OGRODZIE FACHOWE RADY

Projektowanie, budowanie, modernizacja oraz konserwacja stawów i urządzeń wodnych

Rozważasz czy zbudować staw bądź sadzawkę? Kupiłeś już nawet część materiałów, ale nie wiesz od czego zacząć? Szukasz wskazówek, co zrobić, żeby twoje oczko wodne wzbudzało zachwyt swym wyglądem? W tej książce znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące cię pytania, jak też wiele informacji i pomysłów. Niezależnie od tego, czy będziesz budował sadzawkę po raz pierwszy, czy też masz już pewne doświadczenie w tym względzie, poradnik ten okaże się nieoceniony.

• Projektowanie i budowanie stawów
• Modernizacja istniejących stawów
• Konserwacja stawów
• Roślinność w stawie
• Ryby
• Fontanny
• Rury wodne i kable elektryczne
• Pompy i filtry
• Ogród bagienny
• Mostki i kamienne ścieżki
• Wodospady i kaskady
• Strumienie
• Sadzawki w pojemnikach
• Rzygacze
• Miniaturowe urządzenia wodne
• Rzeźby i woda

• To zwięzły, niezwykle użyteczny poradnik
• Napisany przez specjalistów od ogrodowych zbiorników wodnych
• Zawiera wiele praktycznych i łatwych do wykonania projektów
• Przedstawia małe urządzenia wodne do przydomowych ogrodów
• Podpowiada, jak udoskonalić istniejące stawy
• Ukazuje korzystne proporcje między roślinnością wodną a rybami
• Omawia konserwację stawów i usuwanie usterek

Woda jest naszym najcenniejszym i zarazem najbardziej pociągającym elementem przyrody. Ma właściwości magiczne dostarczające nam wielu przyjemnych przeżyć - pięknych widoków i, jeśli jest płynąca - miłego dla ucha szemrania. Kiedy siedzimy nad brzegiem spienionego strumienia, czujemy jak pozbywamy się stresów. Tajemnicze jeziora, spienione morze i roziskrzone krystaliczne strumienie budzą wenę twórczą w malarzach i poetach. A dzieci uwielbiają wzajemne opryskiwanie się wodą, taplanie się w kałużach i brodzikach.

Jeszcze jakiś czas temu tylko krezus mógł myśleć o zafundowaniu sobie stawu bądź sadzawki czy dekoracyjnej konstrukcji wodnej, ponieważ robienie wykopów, wykładanie ich gliną i instalowanie parowych pomp wprawiających w ruch wodę było bardzo kosztowne. Dzisiejsze nowe technologie sprawiły, że używanie wody do dekoracji i doznawanie przyjemności z racji jej występowania w ogrodzie stało się osiągalne niemal dla każdego właściciela ogródka. Wraz z pojawieniem się elastycznych wykładzin, niskonapięciowych pomp elektrycznych i plastikowych rur wszystko stało się możliwe.

Jeżeli więc rozmyślasz nad wzbogaceniem swojej działki o urządzenie wodne, niezależnie od tego, czy miałaby to być mała sadzawka w pojemniku, czy trochę większy staw przyciągający zwierzęta i owady, nadszedł czas na realizację marzeń.

Ta książka poprowadzi cię przez wszystkie etapy przedsięwzięcia, począwszy od wyboru projektu, zgromadzenia narzędzi i materiałów, poprzez projektowanie i proces budowy, a skończywszy na ożywieniu sadzawki przez wprowadzenie doń roślin i zwierząt. A na końcu tej drogi czeka cię nagroda w postaci zachwytu całej rodziny podziwiającej jedyny w swoim rodzaju ogród wodny.

Co o budowie przydomowych zbiorników stanowi Prawo budowlane? Ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. (tekst jednolity, Dz.U. z 2003 r. nr 207 poz. 216) normuje działalność obejmującą sprawy projektowania, budowy i rozbiórki obiektów budowlanych. Takim obiektem jest także staw w ogrodzie. Istotna będzie więc dla przyszłego właściciela znajomość przepisów stanowiących, że budowa przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 30 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę (art. 29, ust. I, pkt 15), a jedynie zgłoszenia właściwemu organowi administracji państwowej (art. 30, ust. I, pkt I).

WAŻNE UWAGI
Wiele projektów i procedur wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami. Zapoznaj się z poniższymi uwagami i zachowaj ostrożność.

Małe dzieci i stawy. Jeżeli masz małe dzieci, nie pozostawiaj ich bez opieki i przez cały czas pamiętaj, że sadzawka jest dla nich zagrożeniem.

Bezpieczeństwo w trakcie budowy. Niektóre prace mogą być niebezpieczne, jak np. podnoszenie dużych ciężarów czy używanie siekiery. Najlepiej nie spiesz się i pracuj w asyście przyjaciela.

Bezpieczeństwo w styczności z prądem elektrycznym. Na przewodzie zasilającym pompę wodną zainstaluj automatyczny przerywacz obwodu.

Niezależnie od tego, czy masz niewielki ogródek przydomowy w mieście, czy większą działkę gdzieś na wsi, możesz wzbogacić je o element wodny. Tajemnicą powodzenia przedsięwzięcia jest stworzenie harmonijnego projektu uwzględniającego zarówno wielkość i charakter ogrodu, jak i rodzaj urządzenia wodnego. Poświęć nieco czasu na przeanalizowanie układu ogródka w celu znalezienia dlań najodpowiedniejszego miejsca i należycie zaplanuj całą operację. Dopiero wtedy zacznij myśleć, skąd zdobyć potrzebne materiały.

Kiedy, biorąc pod uwagę rozmiary ogródka, rozważyłeś już rodzaj obiektu, który chciałbyś stworzyć, powinieneś się zastanowić nad tym, jakie implikacje będzie miało rozpoczęcie prac budowlanych.

Może doszedłeś do wniosku, że twój ogród jest na tyle duży, że zmieści się w nim nawet średniej wielkości sadzawka. Musisz jednak pamiętać, że takie przedsięwzięcie wiąże się z utworzeniem rozległego wykopu i sterty ziemi. Czy zastanowiłeś się, co z nią zrobisz? Czy załatwisz jej wywiezienie, czy też wykorzystasz ją na miejscu, podnosząc obrzeża działki lub zakładając ogródek skalny?

Zastanów się także, jaki wpływ będzie miał twój projekt na innych. Jeśli na przykład masz maleńki ogród, a zamierzasz zafundować sobie bijącą nad zbiornikiem fontannę, czy hałas spadającej wody nie będzie irytował sąsiadów? Jeżeli zaś masz małe dzieci, czy wziąłeś pod uwagę w zaplanowanym przedsięwzięciu ich bezpieczeństwo?

WYMIARY OGRODU. Pospaceruj po ogrodzie. Czy jest tam dosyć miejsca, żeby zainstalować sadzawkę? A może lepiej będzie poprzestać na jakiejś małej konstrukcji wodnej? Jeżeli dostępna ci przestrzeń jest niewielka, może bardziej będzie do niej pasowała niewielka instalacja urozmaicająca ogród ruchem wody i efektami akustycznymi niż zajmująca dużą powierzchnię ozdobna sadzawka. Zastanów się też, jaki wpływ twoje przedsięwzięcie będzie miało na sposób korzystania z ogrodu przez innych domowników.

Czasami mniej znaczy więcej! Małe urządzenie wodne może przekształcić nieciekawy, typowy miejski ogródek w miejsce, gdzie z przyjemnością usiądziesz i odpoczniesz.

STYL OGRODU. Istnieją dwa podstawowe rodzaje stawów i urządzeń wodnych: nieregularne i regularne (albo inaczej rzecz ujmując - naturalne i architektoniczne). Jednakże wybór, którego dokonasz, w dużej mierze będzie determinowany przez architekturę i wiek twojego domu, kształt i wymiary ogrodu, ukształtowanie jego terenu oraz oczywiście twoje preferencje estetyczne.

Rodzaj miejsca, w którym zamierzasz założyć instalację wodną ma także istotne znaczenie dla podejmowanych decyzji. Jeżeli twój ogród mieści się w patio, nie umieszczaj w nim naturalnego stawu. Na tej samej zasadzie, ozdobny wyniesiony nad poziom gruntu basenik z fontanną wyglądałby nie na miejscu na śródleśnej polanie.

Przypatrz się swojemu ogrodowi i zastanów, ile czasu możesz teraz poświęcić na prace konstrukcyjne, a później na konserwację. Pomyśl o potrzebnych ci materiałach (kamieniach, cegle, betonie i drewnie) i dopiero wtedy wybierz styl, który będzie pasował do istniejącego otoczenia.

Dobrze zaprojektowana regularna sadzawka - taka jak kanał prezentowany na zdjęciu - może przekształcić skądinąd banalne patio w miejsce niemal magiczne.

Japoński ogródek, powstały przez obudowanie skałkami zwykłej sadzawki i obsadzenie nisko rosnącymi krzewami, sprawia miłe wrażenie.

Można znaleźć projekt sadzawki czy konstrukcji wodnej na miarę każdego portfela. Czy chciałbyś być posiadaczem małego oczka wodnego z kijankami i żabami? Czy myślisz o stawie ze złotymi rybkami i obrzeżami wyłożonymi ozdobnymi kafelkami? Czy sadzawka ma powstać przy letnim domku, czy w centrum miejskiego przydomowego podwórka? Może umieszczone obok patio urządzenie wodne z ciurkającą wodą jest bardziej w twoim guście. Prezentowane przykłady powinny ci pomóc w podjęciu decyzji.

TYPY STAWÓW – Jakiego dokonać wyboru?

Staw regularny wyniesiony nad poziom gruntu
Wyniesiona nad poziom gruntu regularna sadzawka stanowi ozdobę ogrodu. Nie wymaga skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych, jest stosunkowo prosta w budowie, pozwala na uniknięcie prac ziemnych. Jej dodatkową zaletą jest to, że nie stwarza zagrożenia dla dzieci.

Staw regularny wkopany w ziemię. Geometryczny kształt
Okrągłe zagłębione w ziemi oczko wodne cieszy się wielką popularnością. Konieczne jest zrobienie wykopu i przemieszczenie wybranej masy ziemi. Dzięki pojawieniu się sztywnych i elastycznych wykładzin unika się obecnie wyrabiania mieszanki betonowej na obudowę stawu.

Staw z fauną i florą. Sadzawka nieregularna w kształcie
Jeżeli chcesz stworzyć nieregularnie ukształtowane oczko wodne umieszczone w wykopie, które wyglądałoby jak twór natury, z żabami, owadami i roślinami wodnymi pojawiającymi się bez ingerencji człowieka, to dziki staw jest opcją godną zainteresowania. Ten typ sadzawki szybko staje się naturalnym zapleczem terenu wypoczynku dla całej rodziny, umożliwiającym obcowanie z przyrodą.

Ryby. Możesz albo wpuścić ryby do sadzawki, albo poczekać aż woda przyciągnie inne zwierzęta i owady.

Rośliny. Sadzawkę należy tak obsadzić roślinnością, by zachowana była równowaga między zawartością tlenu w wodzie a ilością glonów.

WYKŁADANIE DNA STAWU
Na nieckę sadzawki można zastosować sztywną prefabrykowaną plastikową formę, użyć wykładziny elastycznej albo wylać ściany i dno zbiornika z mieszanki betonowej.

Forma sztywna z tworzywa sztucznego. Sztywne formy są dosyć kosztowne, raczej niewielkie i trudno je wpasować w przewidziane na nie miejsce. Wykonane z żywic są trwalsze od form z polipropylenu.

Wykładzina elastyczna. Jeżeli chciałbyś zbudować sadzawkę o niestandardowych wymiarach, elastyczna wykładzina jest oczywistym wyborem. Folia butylowa najwyższej jakości „przeżyje" ciebie.

Wylewka betonowa. Tradycyjnym rozwiązaniem jest wykonanie zbiornika z mieszanki betonowej.

DODATKI DO SADZAWKI

Fontanna. Zbiorniki wodne o regularnym kształcie są wspaniałą oprawą dla fontanny. Fontanna jest zasilana kompaktową niskonapięciową zanurzeniową pompą elektryczną - niedrogą i prostą w instalacji.

Rzeźby i rzeźby ruchome. Jeżeli interesuje cię ruch mechaniczny, zbuduj sobie taką japońską konstrukcję dla odstraszania jeleni, w której wykorzystuje się cieknącą wodę do poruszania wahadła.

Naścienny rzygacz w formie maski. Ściana czy patio mogą wiele zyskać dzięki ozdobieniu ich maską ukrywającą dyszę wylotu wody. Maska jest instalowana na ścianie, a pompowana z małego zbiornika woda wydostaje się przez otwór w masce i spływa z powrotem do akwenu. Jeżeli chodzi ci o niezależną konstrukcję wodną albo chcesz ozdobić istniejącą już płaską ścianę, to rozwiązanie powinno cię zainteresować.

Kaskada to wodospad utworzony z kilku spadków wodnych, coś jakby strumień wody ściekający po schodach. Wybierz nowoczesny projekt przypominający rzeźbę albo zadaj sobie nieco trudu, żeby ze skałek i głazów stworzyć imitację dzieła przyrody.

Miniaturowa fontanna doniczkowa. Taka miniaturowa fontanna cieszy wyglądem i szmerem tryskającej wody. Jest godna polecenia, jeżeli dbasz o bezpieczeństwo swoich dzieci.

Wodospad to strumień wody spadający z półki, którą można utworzyć, gdy teren działki ma stromy spadek albo jest skalisty. Jeżeli nie spotkało cię takie szczęście, czeka cię przywiezienie dużej ilości ziemi i skał oraz budowa od podstaw.

INNE STAWY I URZĄDZENIA WODNE
Istnieje wiele sposobów na urozmaicenie ogrodu przez zainstalowanie urządzenia wodnego, wykonanie stawu i wprowadzenie roślin.

Kanał. Zbuduj wywierającą wrażenie konstrukcję z płynącą wodą minimalnym nakładem pracy i małym wysiłkiem. Wystarczy płytki rowek, by powstał kanał, do którego pompowana będzie woda, a jej nadmiar przelewał się do zbiornika rezerwowego. Kanał taki może być wykonany równo z poziomem gruntu albo wyniesiony.

Staw w kontenerze. Można użyć pojemnika o dowolnych rozmiarach, od ceramicznej doniczki, po duży zbiornik na wodę, jeśli tylko dobrze wygląda i po opróżnieniu da się przenieść.

Ogród bagienny. Chociaż mokradła mogą stanowić element krajobrazowy sam w sobie, najlepiej tworzyć je jako tereny zalewowe przy istniejących sadzawkach. Wzbogaci to wygląd stawu i stworzy dodatkową powierzchnię dla posadzenia roślin właściwych dla terenów podmokłych.

Mostek nad stawem. Mosty to dynamiczne konstrukcje. Jeżeli masz staw odpowiedniej wielkości, a pomysł budowania mostu przemawia do twej wyobraźni, wykorzystaj okazję do ozdobienia ogrodu takim obiektem z drewna, kamienia czy cegły.

CZYNNOŚCI PRZYGOTOWAWCZE
Ocena ogrodu
Staw czy inne urządzenie wodne
Wizja lokalna
Procedura projektowania
Planowanie i przygotowania
Narzędzia i materiały
Wykop
Budowa murków
Pokrywanie wykładzinami
Pompy i filtry
Rury wodne i kable elektryczne

STAWY
Kształty i style stawów
Stawy ze sztywnymi formami niecki
Stawy z elastycznymi wykładzinami
Stawy wyniesione nad poziom gruntu
Wielopoziomowe cieki wodne
Stawy w stylu naturalnym
Stawy wykładane kafelkami
Staw na szybko
Obrzeże stawu
Roślinność stawowa
Rośliny zanurzone
Rośliny pływające
Rośliny podwodne
Rośliny nadbrzeżne
Ryby
Konserwacja stawu

ELEMENTY DODATKOWE DO STAWÓW
Fontanny
Wodospady i kaskady
Strumienie
Ogród bagienny
Plaże i inne elementy krajobrazu
Mostki i kamienne przejścia
Mola i pomosty
Wyspy
Rzeźba do ozdoby stawu
Ptaki
Doskonalenie istniejących stawów

MAŁE URZĄDZENIA WODNE
Sadzawki w pojemnikach
Studnie, misy i koryta
Fontanna z otoczakami
Fontanna z naścienną maską
Fontanna w stylu japońskim
Ogrody skalne i potoki
Miniaturowe urządzenia wodne
Rzeźbiarskie urządzenia wodne
Samodzielnie wykonane rzeźby

Indeks

 

Zbliżone produkty
Z kategorii:
Wydawnictwo:
|
Zamów telefonicznie
Zamówienia możecie Państwo składać drogą telefoniczną pod numerami:
017 851 83 43
017 250 28 10 fax
Komentarze użytkowników:
Opinie
Bardzo cieszymy się z zaufania jakim nas Państwo obdarzacie, cenimy wszystkie rzetelne uwagi i sugestie, także te krytyczne
Zamów telefonicznie
Zamówienia możecie Państwo składać drogą telefoniczną pod numerami:
017 851 83 43
Online: 1
Copyright © 2004-2015 meble.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu
do góry