meble sklep
 
Koszyk jest PUSTY
 
 

Podaj swój adres e-mail

odnawianie starych mebli


Fachowe informacje o renowacji mebli
Powiadom gdy będzie dostępny
E-mail   Telefon
Autor: Jakub Rzymowski
Tytuł: ODNAWIANIE STARYCH MEBLI
Rok wydania: 2005
Miejsce wydania: Łódź
Oprawa: miękka
Format: 135x205 mm
Ilość stron: 113
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 83-922074-1-6
Wydawnictwo: Seria (7)

Opis
Spis treści

Meble, zwłaszcza stare, to jedyna grupa przedmiotów powszechnego użytku, których wartość wzrasta z wiekiem. Oprócz mebli, z wiekiem wzrasta jeszcze cena dzieł sztuki, nie są to jednak przedmioty powszechnego użytku, z drugiej strony wiele mebli można z powodzeniem uznać za dzieła sztuki. Obecna masowa produkcja wszystkiego sprawiła, że zniszczone, czy uszkodzone współczesne przedmioty codziennego użytku wyrzuca się nie myśląc nawet o ich naprawie, stare meble natomiast naprawia się i konserwuje. Każdego dnia produkuje się nadal nowe meble, można jednak zaobserwować wzrost popytu na usługi osób zajmujących się przywracaniem dawnej świetności meblom, którym warto tę świetność przywrócić.


Tytuł książki sugeruje, że dotyczy ona starych mebli, co stanowi prawdę. Nie mam zamiaru zagłębiać się tu w rozważania, czy dany mebel zasługuje już na miano antyku, czy jeszcze nie. Opisane w książce metody mogą z powodzeniem służyć do konserwacji, renowacji mebli pochodzących z XIX wieku i, powiedzmy, z pierwszego półwiecza XX wieku. Nawet jeszcze na początku lat 60-tych XX wieku produkowano meble, które dziś opłaca się przywracać do stanu używalności i odpowiedniego wyglądu. W każdym razie wobec wszystkich tych mebli stosować można w miarę bezpiecznie metody opisane w książce. Również meble starsze mogą być traktowane na opisane tu sposoby, jednak z większą dozą ostrożności.


Wielu kolekcjonerów, czy też po prostu miłośników starych mebli podejmuje samodzielne próby ich odnowienia, reperacji czy konserwacji i wiele takich czynności faktycznie można wykonać we własnym zakresie. Oczywiście konieczne są podstawowe narzędzia, przede wszystkim jednak wiedza, wolny czas i dużo dobrej woli. Nie można oczekiwać rewelacyjnych wyników już przy pierwszym własnoręcznie odnowionym meblu, dlatego właśnie należy zaczynać pracę, a właściwie naukę od niewielkich napraw czy konserwacji. Dopiero po odnowieniu pewnej liczby mebli o, powiedzmy, umiarkowanej wartości można podjąć takie wyzwanie, jak renowacja mebli naprawdę cennych, a i tu nadal należy postępować ze znaczną ostrożnością. Mam nadzieję, że opisane w książce metody pozwolą na możliwie szybkie opanowanie podstaw sztuki renowacji mebli zabytkowych.

W książce zawarte są również porady dotyczące możliwych oszustw, innymi słowy na co uważać kupując meble.


Książka napisana jest z punktu widzenia osoby, która własnoręcznie para się odnawianiem mebli. Większość przedstawionych tu metod była wykorzystana bądź to przeze mnie, bądź to przez pracowników mojego warsztatu. Wiedza o niektórych tradycyjnych metodach czerpana była z publikacji dotyczących dawnego stolarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem pozycji wydanych przed II wojną światową, metody te jednak zostały przeze mnie sprawdzone w praktyce. Nieco wiedzy uzyskałem na drodze rozmów z ludźmi tę wiedzę posiadającymi, ze starymi stolarzami, czy innymi rzemieślnikami. W przypadku, gdy prezentowana metoda niesie za sobą jakieś niebezpieczeństwa, staram się o nich wspominać. Opisane w książce metody mają umożliwić nie tylko przywrócenie meblowi dawnego wyglądu, lecz również, a może zwłaszcza jego dawnych funkcji użytkowych. Innymi słowy ważne dla mnie jest, by odnawiany mebel był nie tylko pięknym, eksponowanym w kącie obiektem, ale by mógł na nowo być używany po zastosowaniu wobec niego przedstawionych w książce metod. Pragnę jednocześnie dodać już na wstępie, że obcując ze starym meblem musimy być świadomi, że ewentualne szkody spowodowane niewłaściwą konserwacją mogą być wręcz nieodwracalne. Jeżeli mamy wątpliwości co do stosowania danej metody w konkretnym przypadku, bądź nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, przekażmy mebel w bardziej fachowe ręce lub choćby zasięgnijmy fachowej porady. W książce tej nie opisuję, jak konserwować zabytki zgodnie z metodami stosowanymi w muzeach. Tam istotne jest, by metoda była odwracalna, zastosowane substancje łatwe do usunięcia oraz by w miarę możliwości nie naruszać oryginalnej starej substancji mebla. Moje priorytety są nieco inne. Odnawiając mebel pragnę przywrócić mu dawną świetność, jednak pamiętając przy tym, że odnawiany mebel ma być nie obiektem muzealnym, a meblem, który będzie używany przez najbliższe co najmniej kilkadziesiąt lat, zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem. Mebel taki powinien więc być solidnie odnowiony, powinien mieć wzmocnioną konstrukcję, powinien również być wykończony w sposób jak najmniej odbiegający od oryginalnego wykończenia (o ile takowe jest możliwe do ustalenia).

Wstęp


Kupowanie mebla. Dla siebie czy na sprzedaż
Mariaż
Meble sygnowane
Fałszywa sygnatura
Meble stylowe
Thomas Chippendale
George Hepplewhite
Thomas Sheraton
Pozyskiwanie mebli


Ocena stanu technicznego mebla, czynniki mające wpływ na jego zniszczenie
Stan techniczny mebla
Niestabilność konstrukcji mebla
Demontowanie mebli
Czym uderzać
Dawne naprawy
Wyrywanie gwoździ
Osłabienie drewna. Przyczyny i przeciwdziałanie
Grzyby. Wilgoć. Temperatura
Owady i ich zwalczanie
Zwalczanie owadów w drewnie surowym
Zwalczanie owadów w drewnie uszlachetnionym
Spirytus
Terpentyna. Benzyna i nafta
Środki chemiczne
Światło
Impregnacja
Uwaga
Impregnacja woskiem
Metoda Ormsbee’ego
Woskowanie
Impregnacja politurą
Impregnacja żywicami i lakierem


Usuwanie starych powłok
Metody usuwania starych powłok
Podział metod usuwania powłok
Opis metod usuwania powłok
Metody mechaniczne
Wełna stalowa
Włóknina

Papier ścierny lub płótno ścierne
Szlifowanie ręczne
Szlifowanie elektryczne
Rodzaje szlifierek
Cyklina
Szkło
Wodowanie a ścieranie i zeskrobywanie
Metoda termiczna usuwania starych powłok
Skrobak
Resztki farby


Metody chemiczne usuwania starych powłok
Soda kaustyczna
Zmywacze chemiczne


Wykonywanie nowej powłoki, renowacja starej
Olej
Woskowanie
Patyna
Politurowanie
Sporządzanie politury szelakowej
Politurowanie
Politurowanie z użyciem pumeksu
Barwienie drewna


Typowe uszkodzenia mechaniczne i ich naprawy
Wygięte blaty, deski
Uparte wygięcia
Wyjątkowo uparte wygięcia
Wgniecenia drewna
Uszkodzenia oklein i intarsji
Pęcherze
Metody usuwania pęcherzy
Uszkodzenia elementów konstrukcyjnych mebla
Naprawa uszkodzonych połączeń klejowych
Naprawa złamań i pęknięć
Sytuacja prawie beznadziejna


Bezpieczeństwo i higiena pracy

Tak zwane meble stylowe?

Zbliżone produkty
Z kategorii:
Wydawnictwo:
|
Zamów telefonicznie
Zamówienia możecie Państwo składać drogą telefoniczną pod numerami:
017 851 83 43
017 250 28 10 fax
Komentarze użytkowników:
Opinie
Bardzo cieszymy się z zaufania jakim nas Państwo obdarzacie, cenimy wszystkie rzetelne uwagi i sugestie, także te krytyczne
Zamów telefonicznie
Zamówienia możecie Państwo składać drogą telefoniczną pod numerami:
017 851 83 43
Online: 1
Copyright © 2004-2015 meble.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu
do góry