meble sklep
 
Koszyk jest PUSTY
 
 

Podaj swój adres e-mail

Dom

 (551)

abc florystyki


Zapoznaje z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi aranżacji ślubnych, żałobnych, komunijnych, dekoracji świątecznych
Powiadom gdy będzie dostępny
E-mail   Telefon
Autor: Anna Nizińska
Tytuł: ABC FLORYSTYKI
Rok wydania: 2008
Miejsce wydania: Warszawa
Oprawa: twarde lakierowane okładki
Format: 175x245 mm
Ilość stron: 328
Międzynarodowy Standardowy Numer Książki: ISBN 83-89211-19-4

Opis
Spis treści

ABC FLORYSTYKI

ABC FLORYSTYKI to rodzaj turystycznego elementarza dla osób pragnących zawodowo lub amatorsko związać swą działalność z tą dziedziną twórczość, gdzie „tworzywem" są rośliny. Wykonanie kompozycji z kwiatów, roślinna aranżacja wnętrza, zakomponowanie zieleni na balkonie, bukiet ślubny czy też kosz teatralny wymagają wiedzy i umiejętności florystycznych. Ta książka uczy m. i n. postępowania z materiałem roślinnym, zasad kompozycji i doboru barw, materiałoznawstwa roślinnego, historii bukieciarstwa, podstaw botaniki i fizjologii roślin. Zapoznaje także czytelnika z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi aranżacji ślubnych, żałobnych i komunijnych, dekoracji świątecznych, sporządzania kompozycji i bukietów okolicznościowych z kwiatów ciętych oraz układów z roślin doniczkowych i balkonowych. Czytelnik znajdzie tu zarówno pomysły na Walentynki, jak i na Święto Plonów. Właściciele kwiaciarń uzyskają informacje dotyczące aranżacji wnętrza sklepu z kwiatami, dekoracji witryny, a także organizacji sprzedaży roślin.

Książka ta spełni swoje zadanie, jeśli zachęci do sięgania po inne wydawnictwa i prasę fachową z tej dziedziny, do doskonalenia swych umiejętności na różnego typu szkoleniach florystycznych oraz do odwiedzania wystaw kwiatowych.

Rośliny we wnętrzach zawsze stanowiły element dekoracyjny. Dawały odprężenie, cieszyły barwami, „ożywiały" pomieszczenia. Jeśli wybór roślin uzależniony był głównie od szczególnych okoliczności i walorów dekoracyjnych, często decydowano się na kompozycje z materiału ciętego. Jeżeli jednak kompozycja miała stanowić trwałą ozdobę, sięgano po rośliny doniczkowe. Zieleń we wnętrzach zawsze pozostawała „w zgodzie" z epoką, np. do dziewiętnastowiecznych wielkich. ciemnych (wiktoriańskich) wnętrz wstawiano palmy, które zajmowały eksponowane miejsca, często też były umieszczane na specjalnych kwietnikach. Rośliny egzotyczne w zamożnych domach uprawiano w oranżeriach („ogrody zimowe"). Najczęściej jednak ustawiano je w pobliżu okien (w żardynierach) lub wprost na parapecie. Do niedawna jeszcze wśród roślin lubianych przez nasze babcie najbardziej popularne były: cissusy, szparagi, fuksje, paprocie, oleandry, grudniki, róże chińskie, mirty Wraz ze zmniejszaniem się wymiarów mieszkań rezygnowano z dużych roślin, które zajmowały znaczną część pomieszczeń, wprowadzono mniejsze pojemniki i drobniejsze rośliny Wzrosła także liczba roślin uprawianych w doniczkach. Zmieniło się również wzornictwo naczyń na kwiaty cięte i doniczkowe. W latach 70. XX wieku zapanował tzw. styl przemysłowy, w którym dominującymi materiałami było szkło, chrom i aluminium. Do najbardziej lubianych należały kwiaty o wyraźnych formach i soczystych barwach, popularne były rośliny cięte. W latach 80. dominowały fikusy i bluszcze, a więc rośliny zielone; kwiaty cięte i pojemniki stały się natomiast łagodniejsze, jaśniejsze, raczej pastelowe, podobnie jak wnętrza. Mody często zmieniały się, zaznaczyły się wpływy pochodzące z krajów skandynawskich oraz krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu; często także przypominano sobie o stylizacjach charakterystycznych dla klasyki. Pod pojęciem stylizacji wnętrza rozumie się taki dobór elementów wyposażenia i wzornictwa, a także uprawianych roślin, które pozwalają uzyskać charakterystyczną atmosferę, pełną skojarzeń przez nie wywołanych.

Styl country (wiejski)
Styl ten charakteryzuje się dużym nagromadzeniem roślin (nie tylko żywych) w całym wnętrzu. Kwiaty występują w donicach i wazonach, ale równie często na tapetach, tkaninach, naczyniach. Meble koniecznie muszą być wykonane z drewna, a tkaniny - najczęściej z lnu i bawełny Do tego typu wnętrz pasują popularne rośliny (bluszcze, zioła, pelargonie, mieczyki, dalie) w prostych pojemnikach: glinianych garnkach, wiklinowych koszach. Wnętrze można przyozdobić także warkoczami czosnku lub cebuli, sznurami suszonych grzybów. Większe kompozycje mogą stać na podłodze, a stół można przyozdobić bukietem polnych lub ogrodowych kwiatów. Równie dobrze na stole będzie się prezentować płytkie naczynie, w którym będą pływać same tyko główki kwiatów. Kompozycje wykonane z roślin suszonych. stojące w pojemnikach lub wiszące na ścianie, idealnie pasują do tego typu wnętrza. Różnorodność motywów roślinnych ma kojarzyć się z bogactwem wiejskiego ogródka.

Styl etniczny
Do aranżacji w tym stylu wykorzystuje się przedmioty będące obrazem tradycji różnych kultur narodowościowych. Należą do nich przede wszystkim wyroby rzemieślnicze o żywych wzorach, głównie tkaniny Naczynia ustawione na takim tle muszą pasować kolorystycznie, a umieszczone w nich rośliny - harmonizować z całością. Bardzo charakterystyczny jest styl południowo-amerykański: ornamenty na ręcznie robionych tkaninach nawiązują do pochodzącej z tych rejonów ceramiki, w której najlepiej prezentują się masywne rośliny o wyraźnych konturach, np. opuncje lub inne kaktusy. Kompozycje w tym stylu mogą zostać uzupełnione prostymi dodatkami: zbielałym drewnem, kamieniami, suchymi gałęziami, owocami, a także suszonymi kwiatami. Nieco inaczej będzie się prezentować wnętrze w stylu etnicznym w Polsce. Obok typowych „wiejskich" kwiatów i roślin mogą się pojawić elementy rustykalne: słomiany żyrandol, gliniany dzban lub kogutek, a nawet regionalne dodatki: łowicki pasiak, kurpiowska wycinanka.

Styl orientalny
Styl ten pochodzi z Dalekiego Wschodu, a typowymi dla niego są aranżacje powierzchni silnie ze sobą kontrastujących, np. szorstkiej, bambusowej maty z gładkim, lakierowanym stołem. Wnętrze urządzone w ten sposób wypełnione jest prostymi i nielicznymi formami o dużych powierzchniach i stonowanych barwach. Doskonale można je ożywić za pomocą kilku kompozycji w mocno nasyconych kolorach, również ze sobą kontrastujących. Do roślin chętnie wykorzystywanych w stylu orientalnym należą chryzantemy igiełkowe i mieczyki, a Cyperus (papirus) dodaje całości tropikalnego charakteru. Mamy tu do czynienia z orientalną prostotą: elementy masywne i ciężkie silnie kontrastują z delikatnymi liśćmi kosaćca. nadając całej dekoracji charakter abstrakcyjny Koniecznie należy w tym miejscu wspomnieć o bonsai - miniaturowych drzewkach i krzewach, silnie kojarzących się z kulturą Dalekiego Wschodu. Służą one m.in. kontrastowaniu całych struktur w stylu japońskim (np. szorstka skała przy drzewku i gładki ceramiczny talerz w tle). Układ może zostać uzupełniony pływającymi na talerzu główkami chryzantem igiełkowych, dobrze pasujących do igieł miniaturowej sosny

Styl Hi-Tech
W stylu Hi-Tech wykorzystuje się materiały przemysłowe: plastik, metal, szkło, ceramikę, a wszystko to o kształtach bardzo wyraźnych, prostych i nierzadko w bardzo intensywnych kolorach. Również rośliny używane do dekoracji w tym stylu muszą mieć zdecydowane kontury i wyraźne barwy (np. anturium, którego czerwona pochwa kwiatowa wygląda jak plastik). Do tego typu form można także zaliczyć kaktusy (zwłaszcza duże: opuncja. cereus),juki, agawy, draceny niektóre fikusy charakteryzujące się wyraźnym kształtem zielonych liści. W silnie oświetlonych i surowych wnętrzach „techno", pełnych metalicznych powierzchni (w tym także luster) i niejednokrotnie elementów wyposażenia o bardzo intensywnych kolorach, obecność roślin jest niezbędna dla dobrego samopoczucia osób w nich przebywających.

Styl Art Deco (dekoracji artystycznej)
Ten rodzaj dekoracji wnętrz powstał w latach 20. XX wieku, a elementy stylu Art Deco znajdują zastosowanie także w dzisiejszym wnętrzarstwie. Cechą charakterystyczną jest zastosowanie form o geometrycznych kształtach, monochromatycznych barwach i lśniących (lakierowanych lub polerowanych) powierzchniach. W stylu tym powstawały i powstają przedmioty które można zaliczyć do sztuki użytkowej, lub też formy geometryczne, które nie pełnią żadnej funkcji poza dekoracyjną, np. kule, sześciany, stożki z kamienia, bryły z lakierowanego drewna, puste naczynia, muszle, a także różnego rodzaju rzeźby zgodne w formie z kanonami tego stylu. Na pierwszy plan wysuwają się twarde i wyraźne linie oraz masywność form - w tej sytuacji rośliny mogą jedynie pełnić funkcję neutralizującą. Ulubionymi kwiatami ciętymi projektantów są tulipany i lilie, których barwy korespondują z wnętrzem (całość monochromatyczna). Kwiaty mogą także kształtem i barwą „odtwarzać" kształt innych dekoracji w stylu Art Deco. Z roślin doniczkowych do wnętrza stosuje się noliny, ceropegię Wooda, różnego rodzaju pnącza.

Rozdział I
Warsztat florystyczny - narzędzia i środki techniczne, naczynia, galanteria florystyczna

Najważniejsze narzędzia stosowane we florystyce
Materiały pomocnicze i techniki florystyczne
Środki do kondycjonowania roślin

Rozdział II
Dekoracje roślinne wczoraj i dziś

Czasy najdawniejsze i starożytne
Europejskie bukiety stylowe
Ukryte treści kwiatów i bukietów
Kwiaty i Daleki Wschód

Rozdział III
Ogólne zasady kompozycji

Elementy kompozycji
Punkt
Linia
Forma
Płaszczyzna
Struktura
Barwy
Światło i cień
Relacje między elementami kompozycji
Proporcje w kompozycjach kwiatowych
Cechy układów roślinnych
Rodzaje kompozycji
Roślinny przebieg linii
Zasada ograniczenia
Zasada hierarchii
Kompleksowe stosowanie zasad kompozycji
Pozycja punktu wzrostu (punktu zbiorczego)
Rodzaje i liczba punktów wzrostu (punktów zbiorczych)
Forma obiektu

Rozdział IV
Style kompozycji roślinnych

Rodzaje kompozycji, czyli sposoby ich kształtowania
Kompozycja dekoracyjna
Kompozycja wegetatywna
Kompozycja formalno-linearna
Kompozycja formalna
Klasyfikacja stylów oparta na wielkości przestrzeni
Styl masy
Styl linii
Styl linii-masy
Styl dowolny
Rozdział V
Udział roślin w stylizacji wnętrz
Styl country (wiejski)
Styl etniczny,
Styl orientalny
Styl Hi-Tech
Styl Art Deco (dekoracji artystycznej)

Rozdział VI
Sezonowość aranżacji roślinnych

Wiosna
Lato
Jesień
Zima

Rozdział VII
Podstawowe wiadomości o budowie i funkcjach życiowych roślin zielonych

Komórka
Żywe składniki komórki
Martwe składniki komórki
Tkanki roślinne
Budowa roślin
Fizjologia roślin zielonych
Systematyka roślin

Rozdział VIII
Materiał roślinny stosowany we florystyce

Kwiaty cięte najczęściej stosowane we florystyce
Zieleń cięta najczęściej stosowana w kompozycjach florystycznych  
Rośliny na suche bukiety
Rośliny doniczkowe najczęściej stosowane do dekoracji wnętrz
Drzewa, krzewy i pnącza najczęściej stosowane we florystyce

Rozdział IX
Postępowanie z materiałem roślinnym

Postępowanie z roślinami ciętymi
Trwałość fizjologiczna kwiatów ciętych
Przedłużanie trwałości roślin ciętych

Rozdział X
Metody suszenia i utrwalania roślin
Suszenie roślin
Metoda zielarska
Suszenie w pozycji naturalnej
Suszenie na siatce
Suszenie roślin pnących
Metoda zielnikowa
Suszenie w materiałach sypkich
Suszenie w kuchence mikrofalowej
Utrwalanie roślin w roztworze gliceryny
Utrwalanie gałęzi drzew i krzewów
Utrwalanie pojedynczych liści
Utrwalanie traw
Utrwalanie innych roślin
Farbowanie
Bielenie
Bielenie szyszek
Utrwalanie kolorów przez zanurzanie suszu w roztworach kwasów
Preparowanie w roztworach soli
Preparowanie w cukrze
Szkieletowanie

Rozdział XI
Kompozycje roślinne w naczyniach

Sposób cięcia roślin i postępowanie z kwiatami ciętymi
Układy z kwiatów ciętych
Układy swobodne
Układy klasyczne

Rozdział XII
Wiązanki okolicznościowe
Technika sporządzania wiązanek
Wiązanka okrągła
Wiązanka jednostronna
Wiązanki luźne
Wiązanki ciężkie (zwarte)
Bukiet dekoracyjny standardowy i mieszany
Sztuka wręczania kwiatów

Rozdział XIII
Florystyka ślubna

Osobowość i wygląd panny młodej
Dekoracje głowy panny młodej
Przypinki
Techniki wykonywania bukietów ślubnych
Rodzaje wiązanek ślubnych
Wiązanki okrągłe
Wiązanka typu biedermeier
Wiązanka strukturalna
Wiązanka kameliowa
Kulka
Berło
Wieniec
Wiązanki spływające
Wiązanka francuska
Wiązanka wiedeńska
Wiązanka angielska
Wiązanka w formie kropli - wodospad
Wiązanka ślubna graficzna
Pnącze
Pająk
Ozdoba na rękę (szarfa)
Wachlarz
Mufka
Torebka
Rożek (róg obfitości)
Koszyczek szwedzki
Biżuteria roślinna
Wiązanki dla świadków
Wiązanki dla rodziców
Dekoracje samochodu

Rozdział XIV
Florystyka komunijna

Wianuszki komunijne
Inne ozdoby z kwiatów na komunię

Rozdział XV
Florystyka pogrzebowa

Wieńce i girlandy
Poduszki, serca, krzyże
Wiązanki pogrzebowe
Dekoracje urny
Dekoracje trumny

Rozdział XVI
Dekoracje na Boże Narodzenie

Dekoracje adwentowe
Dekoracje świąteczne
Dekoracja stołu na Wigilię

Rozdział XVII
Dekoracje na Wielkanoc

Rozdział XVIII
Dekoracje na Walentynki

Rozdział XIX
Dekoracje dożynkowe

Rozdział XX
Dekoracje stołów

Rozdział XXI
Dekoracje kościołów

Rozdział XXII
Kompozycje z roślin suszonych i sztucznych

Kompozycje z roślin suszonych
Kompozycje z roślin sztucznych

Rozdział XXIII
Dekoracje z roślin doniczkowych

Kryteria doboru roślin
Energia roślin
Rośliny eliminujące toksyny z otoczenia
Rośliny trujące
Rośliny wywołujące alergie
Pochodzenie roślin doniczkowych
Warunki uprawy roślin doniczkowych
Wymagania świetlne
Wymagania termiczne
Wymagania wodne
Wymagania glebowe
Wymagania pokarmowe
Uprawy hydroponiczne
Zabiegi pielęgnacyjne
Ochrona roślin doniczkowych przed chorobami i szkodnikami 
Rośliny doniczkowe we wnętrzach
Pojemniki do roślin
Okno kwiatowe (witryna kwiatowa)
Rośliny ozdobne w szklanych naczyniach
Rośliny doniczkowe na parapetach okiennych
Dobór roślin doniczkowych do aranżacji wnętrz
Najpopularniejsze rośliny doniczkowe do aranżacji wnętrz
Stylizacja wnętrz roślinami doniczkowymi
Bonsai  

Rozdział XXIV
Dekoracje roślinne w obiektach użyteczności publicznej

Rozdział XXV
Balkony i tarasy

Rozdział XXVI
Feng-Shui i rośliny

Rozdział XXVII
Landart     

Rozdział XXVIII
Aranżacja kwiaciarni

Rozdział XXIX
Wystawy kwiatów i targi ogrodniczo-florystyczne

Rozdział XXX
Mody florystyczne

Zbliżone produkty
Z kategorii:
Wydawnictwo:
Zamów telefonicznie
Zamówienia możecie Państwo składać drogą telefoniczną pod numerami:
017 851 83 43
017 250 28 10 fax
Komentarze użytkowników:
Opinie
Bardzo cieszymy się z zaufania jakim nas Państwo obdarzacie, cenimy wszystkie rzetelne uwagi i sugestie, także te krytyczne
Zamów telefonicznie
Zamówienia możecie Państwo składać drogą telefoniczną pod numerami:
017 851 83 43
Online: 1
Copyright © 2004-2015 meble.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptacje Regulaminu
do góry